Hej pojkar,
Jag ska inte bli särskilt lång idag. Ni känner ju till allt om tävlingen redan. Vill bara en gång till gratulera Mats Hellström till den ärofulla vinsten av säsongens order-of-merit.
Vi hade 21 spelare som spelade minst 10 rundor och därmed kvalificerade sig för att tävla om order-of-merit. Mats var den som spelade allra mest, 21 rundor, och jag undrar om det möjligen kan vara en väg till toppen. Genomsnittet av hans 10 bästa rundor var 70,8 slag netto. Det är bra men det är väl inte oslagbart? Vi får se nästa år.
Totalt hade vi 86 spelare i år och det var ungefär samma som förra året men i år gjorde våra spelare fler starter än förra året. Kul!
Jag vill säga tack för denna säsongen, det har varit ett nöje att vara med er.
Ha det gott
Hans

Få ut det mesta av ditt besök hos Sjöbo Golfklubb! Boka din starttid, anmäl dig till en turnering, eller delta i våra sociala aktiviteter. Bli en del av vår golfgemenskap idag!